کد اقتصادی چیست و چطور کد اقتصادی بگیریم ؟

کد اقتصادی چیست و چطور کد اقتصادی بگیریم ؟

اخذ کد اقتصادی برای همه اشخاص حقوقی و حقوقی مشمول قانون مالیات های مستقیم در زمینه فروش کالا یا خدمات (صادرات و واردات) که نیازمند دریافت کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی، صدور فاکتور، متعهد به ارائه اظهارنامه مالیاتی، ارزش افزوده و اخذ قرارداد با مراکز دولتی هستند، الزامی است و ۱۲ رقم است و سازمان امور مالیاتی صادر می کند و مثل شناسه ملی شرکت ها، منحصر به فرد است.

گزارش به روزرسانی شده در آذر ماه سال ۱۳۹۹

ارائه فاکتورها یا صورت حساب ها با کد اقتصادی جعلی، پیگرد قانونی سنگین دارد. اگر شرکتی ثبت کردید، ۶۰ روز برای دریافت کد اقتصادی ، مهلت دارید. اگر هیچ فعالیت  و عملکردی هم ندارد، باز هم باید به حوزه مالیاتی در محدوده آدرس قانونی شرکت مراجعه و پرونده مالیاتی تشکیل داده اما الزامی برای دریافت کد اقتصادی ندارید.

برای دریافت کد اقتصادی ، باید پیش ثبت نام در سامانه tax.gov.ir انجام داد و مدارک را به صورت اینرنتی، آپلود نمود. مزایا و جرایم تخلفات کد اقتصادی در این گفتار سایت تراز محاسب ثنا ارائه شده است تا راهنمای مودیان حقیقی و حقوقی  ملزم به دریافت کد اقتصادی در سراسر کشور باشد. بعضی از فعالیت‌ها، نیاز به کد اقتصادی ندارد که در این گفتار، معرفی شده است.

شرکت حسابداری تراز محاسب ثنا با سال ها تجربه موفق در ارائه خدمات مشاوره و مالیاتی و خدمات حسابداری و مالی شامل: تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی، ارزش افزوده، گواهی مربوطه، تنظیم گزارشات فصلی، انجام حسابداری شرکت های بازرگانی، پیمانکاری، خدماتی، تولیدی، نظارت بر واحدهای مالی جهت کنترل اسناد و به روز رسانی نرم افزارهای مربوطه، آماده ارائه خدمات به مودیان مالیاتی و اشخاص حقیقی و حقوقی سراسر کشور است تا از بخشودگی و معافیت های مالیاتی حداکثری، بهره مند شده و بهره وری کسب و کار و سود دهی خود را افزایش دهند.

با ما همراه باشید.

کد اقتصادی چیست ؟

کد اقتصادی ، همان طور که از نامش مشخص است، یک کد است. مثل شناسه ملی شرکت ها یا کد ملی یا شماره ثبت شرکت‌ها و موسسات. این کد، منحصر به فرد است. یعنی همان طور که هر شرکت، چه دولتی و چه غیر دولتی، شناسه ملی و شماره ثبت منحصر به فرد داشته و شماره ثبت و شناسه ملی هیچ شرکت یا موسسه‌ای (اعم از مسئولیت محدود تا سهامی خاص)، مشابه نیست، کد اقتصادی اشخاص حقوقی نیز، منحصر به فرد است.

کد اقتصادی چند رقمی است ؟

کد اقتصادی ، کد ۱۲ رقمی است که سازمان امور مالیاتی که زیر نظر وزارت امور اقتصادی و دارایی فعالیت دارد، این کد را به مودیان مالیاتی، تخصیص می دهد. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی، موظف هستند طبق قانون، نسبت به دریافت کد اقتصادی اقدام  کنند. کد احراز هویت اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی سراسر کشور، همین شماره است.

اگر شما در زمینه صادارت یا واردات کالا یا فروش کالا و حتی خدمات در یکی از استان‌های کشور فعالیت دارید، داشتن کد اقتصادی ، ضروری است. اگر قصد شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی سراسر کشور دارید،‌ داشتن کد اقتصادی ، ضروری است.

اگر خواهان ارائه صورت حساب برای دریافت کسورات یا آزادسازی ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات یا کسورات بیمه یا ارائه صورت وضعیت برای پرداخت هزینه‌های تایید شده از سوی کارفرما دارید، صدور صورت حساب شما بایستی با کد اقتصادی معتبر همراه شود.

بنابراین، هر فعالیت اقتصادی اشخاص حقوقی در کشور، نیازمند کد اقتصادی و شناسه ملی است. اگر به سایت  روزنامه رسمی قوه  قضاییه جمهوری اسلامی مراجعه کنید، اطلاعات شرکت ها، بر اساس شناسه ملی درج می شود تا کار بررسی و رهگیری آن‌ها برای مشتریان و مخاطبان و رسانه ها ، راحت باشد.

این کد، شفافیت مالیاتی را در کشور ارتقا داده و از قاچاق کالا و اقدامات پولشویی، جلوگیری می کند. اگر چه هنوز، کلاهبرداران و شیادان، با فروش کد اقتصادی و صورت حساب، فعالیت های غیر قانونی انجام  می دهند.

تفاوت کد اقتصادی با شماره اقتصادی

این دو از نظر معنایی تفاوتی ندارند شماره اقتصادی در اصطلاح با نام کد اقتصادی شناخته میشود .

راهنمای استعلام کد اقتصادی

استعلام کد اقتصادی از طریق این آدرس ( https://www.evat.ir/frmvalidationofregistration.aspx ) قابل پیگیری است . در ادامه به بررسی تفاوت شماره اقتصادی با شناسه ملی پرداخته ایم و توضیح کوتاهی درباره کد اقتصادی قدیم و جدید را میخوانید .

تفاوت کد اقتصادی با شناسه ملی

کد اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب و کارشان مشمول مالیات تعلق می گیرد ولی شناسه ملی فقط به اشخاص حقوقی تعلق می گیرد.

شناسه ملی شناسه ای ۱۱ رقمی است و کد اقتصادی ۱۲ رقم دارد .

مرجع صادر کننده شناسه ملی اداره ثبت شرکت ها است و مرجع صادرکننده کد اقتصادی ، سازمان امور مالیاتی کشور است .

کد اقتصادی ، توسط قوه مجریه صادر میشود و شناسه ملی توسط قوه قضاییه.

پیدا كردن كد اقتصادی شركتها

برای پیدا کردن کد اقتصادی یک شرکت راهی وجود ندارد ! تنها راه بدست آوردن کد اقتصادی درخواست آن از شرکت مورد نظر است . به دلیل سوء استفاده هایی که اشخاص حقیقی و حقوقی ممکن است از شماره اقتصادی دیگر شرکت ها انجام دهند و باعث تعلق مالیات به آن شرکت شوند (که این سوء استفاده از کد اقتصادی تحت هر شرایطی جرم محسوب میشود) پیدا کردن کد اقتصادی از طریق سامانه ها وجود ندارد

برای پیدا کردن نام شرکت ، شماره ثبت و یا شناسه ملی باید به سایت سامانه ثبت شرکت ها مراجعه کرد (http://www.rrk.ir/news/newslist.aspx)

پیدا کردن شماره ثبت شرکت میتوان به سایت شناسه ملی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور( سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور) در بخش استعلام شخصیت حقوقی مراجعه کرد ( https://ilenc.ssaa.ir/ ) و اطلاعاتی که در فیلدها درخواست شده را پر کنید .

تفاوت کد اقتصادی قدیم و جدید

در تاریخ پانزدهم بهمن سال ۱۳۹۰ در اطلاعیه ای سازمان امور مالیاتی و گمرک اعلام کرد :

 نسبت به ثبت نام الکترونیکی و اخذ کد اقتصادی به منظور تسهیل انجام امور مالیاتی و بهره‌مندی از تسهیلات مالیاتی نسبت به ثبت نام جامع الکترونیکی اقدام شود. ثبت‌نام جهت دریافت شماره اقتصادی جدید برای کلیه مؤدیان حقوقی اجباری است، زیرا این کد اقتصادی جدید جایگزین شماره قبلی در نظام مالیاتی، گمرکی و اقتصادی کشور خواهد شود.

کد اقتصادی جدید برای کمک به اجرای طرح جامع مالیاتی بوده و مطابق با سیستم های جامع مالیاتی است. برای به دست آوردن کد اقتصادی جدید باید به سایت سازمان امور مالیاتی (https://e3.tax.gov.ir/action/do/show/2) مراجعه شود و در ادامه با توجه پرونده ای که از قبل برای آن کد اقتصادی قدیمی وجود دارد، کد جدیدی تعریف می شود . در کد اقتصادی جدید و قدیم هر دو ۱۲ رقمی هستند .

موارد استفاده کد اقتصادی جدید و قدیم

 • اخذ کارت بازرگانی
 • شرکت در مزایدات و مناقصات
 • عقد قرارداد با اشخاص حقیقی و حقوقی و دولتی
 • ارائه اظهارنامه های عملکرد سالیانه و فصلی ” ارزش افزوده”
 • پیش نیاز ارایه اظهارنامه مالیاتی
 •  اخذ گواهی ارزش افزوده
 •  اظهارنامه های الکترونیکی مودیان مالیاتی
 • کد اقتصادی جدید و قدیم لازم برای کلیه فعالان اقتصادی در تجارت خارجی با گمرک جمهوری اسلامی ایران

ابطال کد اقتصادی

طبق ماده ۱۷ تبصره ۳ آیین نامه ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم در موارد زیر کد اقتصادی باطل می شود :

 • فوت اشخاص حقیقی
 • اعلام اشخاص حقیقی مبنی بر خاتمه فعالیت اقتصادی
 • انحلال اشخاص حقوقی ثبت شده پس از اتمام عملیات تصفیه و اعلام ختم تصفیه و سایر اشخاص حقوقی پس از لغو مجوز فعالیت
 • صدور حکم مراجع قضایی مبنی بر ابطال شماره اقتصادی

چگونه کد اقتصادی بگیریم؟

برای دریافت کد اقتصادی ، بایستی به عنوان یک شخصیت حقوقی، پس  از ثبت شرکت، نسبت به دریافت این کد از سازمان امور مالیاتی اقدام کرد. شما ۶۰  روز فرصت دارید تا این کد را دریافت کنید. اگر کد اقتصادی نداشته باشید، دریافت پول به هر نحوی از مراکز دولتی، مجاز نبوده و ارائه اظهارنامه مالیاتی شما در پایان سال مالی، امکان پذیر نخواهد بود. هم  چنین مراکز  دولتی و خصوصی ثبت  شده، مجاز به انعقاد قرارداد با شرکت هایی که این کد ۱۲ رقمی را  ندارند، نیستند.

داشتن کارت بازرگانی چه برای اشخاص حقیقی و چه حقوقی،‌ منوط به داشتن کد اقتصادی است. افتتاح حساب بانکی اشخاص حقوقی نیز، نیاز به این کد ۱۲ رقمی دارد. این کد، به سازمان امور مالیاتی کمک می  کند تا مالیات مودیان را بهتر، رصد و پیگیری و محاسبه کرده و تسریع فرآیند بررسی دفاتر قانونی شرکت ها در پایان سال مالی، به ارمغان می آید. احراز هویت شرکت ها نیز راحت تر انجام می گیرد.

حتما ببینید: چگونه کارت بازرگانی بگیریم؟

اگر خواهان دریافت مشمولیت معافیت های مالیاتی هستید، داشتن کد اقتصادی ، الزامی  خواهد بود.

اگر کد اقتصادی نداشته باشید، امکان ثبت نام اولیه برای ارزش افزوده را نخواهید داشت. برای ثبت نام اولیه ارزش افزوده، داشتن کد اقتصادی و آگهی تغییرات و تاسیس شرکت، الزامی است. گواهی مالیات بر ارزش افزوده به صورت ۶  ماهه و ۱ ساله صادر می شود.

چه افرادی نیاز به دریافت کد اقتصادی هستند؟

 • هر شرکت که در زمینه تولید، مونتاژ و توزیع و پخش کالا یا خدمات فعالیت دارد.
 • کلیه اشخاص حقیقی که دارای جواز کسب و پروانه فعالیت از صنوف بوده و مکانی برای انجام  فعالیت خود دارند.

چه افرادی نیازمند دریافت کد اقتصادی نیستند؟

 • مساجد و تکایا
 • کلیه اشخاص حقیقی که در زمینه های فرهنگی و هنری و ادبی فعالیت دارند. مثل طراحی و نویسندگی.
 • کلیه اشخاص حقیقی که به  فعالیت پیمانکاری اشتغال داشته و ارزش پیمان های آن ها در طول یک سال شمسی، بیش از  ۵۰ میلیون ریال نباشد.

تکالیف اشخاص حقوقی که باید کد اقتصادی داشته باشند

 • جواز کسب و کار اشخاص حقوقی که از مراجع ذیصلاح در سال جاری صادر یا تمدید شود، قابل قبول است و در غیر این صورت بایستی اعتبار جواز کسب، از سوی مرجعی که آن را صادر کرده است، مورد تایید قرار بگیرد.
 • اگر شخصی، فاقد جواز کسب است، اشتغال به کار او بایستی توسط ممیز مالیاتی، تایید شود.
 • استفاده از صورت حساب فروش کالا در جراید کثیر الانتشار از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی است و کد اقتصادی فروشنده را باید روی صورتحساب چاپ کند.
 • اگر شکما، فروشنده کالا یا خدمات به صورت خرده فروشی هستید و صدور فاکتور، غیر ممکن است، صدور فاکتور با درج کد اقتصادی ، الزامی نیست. اما اگر قبض صندوق صادر می شود، این کد ۱۲ قمی برای فروشنده الزامی است.
 • فروش هر کالایی بیش از بیست میلیون ریال، نیاز به ثبت کد اقتصادی  است. در صورت فروش خدمات یا کالا به مصرف کننده نهایی، درج این کد ۱۲ رقمی ضروریتی ندراد.

تخلفات کد اقتصادی چیست؟

 • اگر فردی حقیقی یا حقوقی از کد اقتصادی دیگران استفاده کند، تحت هر عنوان، غیر قانونی است و مالیات تکلیفی، متوجه فردی است که از کد اقتصادی او به هر نحوی، سوء استفاده شده است.
 • هر گونه جعل و تقلب و تبانی در این باره، خلاف مقررات بوده و با متقلبان برابر مقررات استفاده می شود.
 • اگر فروشنده کالا یا خدمات، به منظور صدور صورت حساب که کد اقتصادی روی ان درج شده است، از خریدار، درخواست وجهی کند، خلاف مقررات  است و با متخلف، حسب مقررات برخورد خواهد شد.
 • اگر فروشنده کالا یا خدمات در هنگام ارائه کالا، ارائه کد اقتصادی را منوط به اخذ وجهی، بیش از قیمت واقعی کالا یا خدمات کند، خرید کالا یا خدمات بدون این کد ۱۲ رقمی فروشنده، مانعی ندارد. در این حالت،‌خریدار بایستی گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده به ارائه کد اقتصادی را ظرف ۳۰ روز از انجام معامله به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی سازمان، به صورت مکتوب گزارش کند.

پیامد امتناع از دریافت کد اقتصادی

 • برای نخستین بار، ۲ برابر سود حاصل از معاملات خود را باید شرکت، به عنوان جریمه پرداخت کند.
 • برای دومین بار، محل فعالیت شرکت به مدت ۳ ماه پلمپ خواهد شد.
 • برای سومین بار، محکومیت مدیران شرکت به ۳ تا ۶  ماه حبس را در پی دارد.

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی اشخاص حقوقی

 • دفترچه اشخاص حقوقی و فرم های مربوطه باید پر شده و ممهور به مهر شرکت و صاحبان امضا قانونی شود.
 • پاسخ استعلامات از واحد مستغلات شهر محل اشتغال جهت تشکیل پرونده مالیات اجاره. استعلام از تشکیل پرونده الزامی خواهد بود.
 • اصل و رونوشت کلیه روزنامه رسمی و اساسنامه و شرکت نامه و مدارک ثبتی برای شرکت مسئولیت محدود و هم چنین تقاضانامه برای موسسات و اظهارنامه ها برای شرکت های سهامی خاص
 • اصل و رونوشت روزنامه های تاسیس شرکت و موسسات و هر گونه تغییر شامل سرمایه و تغییرات هیات مدیره و محل قانونی شرکت.
 • نامه شروع یا عدم شروع فعالیت بنگاه بعد از ثبت دبیرخانه
 • پرداخت مالیات حق تمبر به اداره دارایی
 • اصل و رونوشت شناسنامه و کارت ملی هوشمند کلیه صاحبان امضا مجاز شرکت یا موسسه یا برابر اصل این مدارک
 • اصل و رونوشت یا برابر اصل سند مالکیت همراه با بنچاق و گواهی پایان کار و عوارض شهرداری یا سند اجاره محل اقامت قانونی شرکت یا موسسه که ثبت محضری یا کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت یا موسسه باشد. ارائه اجاره نامه به نام شخص، قابل قبول نخواهد بود.
 • اصل و رونوشت قیض آب و برق و تلفن محل قانونی شرکت.
 • گواهی امضا صاحبان امضا مجاز شخص حقوقی و به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر.

مدارک مورد نیاز متقاضیان حقیقی اخذ کد اقتصادی

 • اصل و رونوشت شناسنامه و کارت ملی هوشمند
 • تکمیل فرم درخواست کد اقصادی به نام متقاضی
 • ارائه درخواست کتبی جهت دریافت کد اقتصادی
 • رونوشت پروانه کسب معتبر
 • رونوشت برگه پرداخت هزینه صدور کد اقتصادی که به حساب امور مالیاتی در بانک ملی واریز شود.
 • ۳ قطعه عکس پرسنلی
 • اگر متقاضی، قبلا ین کد ۱۲ رقمی را داشته باشد، بایستی تصویر آن را ارئه کند.

مراحل دریافت کد اقتصادی چیست؟

بایستی مدارک اعلامی فوق را به ادارات مالیاتی تسلیم کنید. کارشناس حوزه مالیاتی شما، مدارک را بررسی و پس از ارزیابی، دستور ثبت را صادر می کند.

این مدارک پس از ثبت، تحویل اداره نظارت و پیگیری شده و پس از اقدامات قانونی، مدارک به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی، ارسال و به اداره شماره اقتصادی ارسال می شود. کد اقتصادی  توسط این اداره، صادر و برای متقاضی ارسال می شود. این کد روی کارت اقتصادی قرار گرفته و هر تغییری در مکان شرکت، بایستی به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد تا در کد اقتصادی ، ثبت شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا