تعرفه خدمات حسابداری

هنگامی که شخصی تصمیم همکاری با شرکت حسابداری می گیرد و برای بخشی یا تمام فعالیت های مالی خود از آن استفاده می کند؛ یکی از دغدغه هایش تعرفه خدمات حسابداری خواهد بود. وی به این فکر می کند که نرخ حق الزحمه خدمات حسابداری آن شرکت چقدر است و آیا با استخدام یک حسابدار هزینه کمتری پرداخت نمی کند؟

شرکت حسابداری و حسابرسی تراز محاسب ثنا
شرکت حسابداری و حسابرسی تراز محاسب ثنا

پارامتر های مختلفی بر هزینه تمام شده همکاری با یک شرکت خدمات حسابداری اثر می گذارد. نوع خدماتی که از آنها می خواهید بر حسب تقسیمات بیان شده اولین مورد اثر گذار می باشد.

در انتخاب شرکت حسابداری کیفیت خدمات دریافتی خود را در اولویت قرار دهید. تعرفه خدمات حسابداری از سمت جامعه حسابداران ایران تعیین می شود و هرچه کیفیت کار افزایش یابد ممکن است توسط آن شرکت هزینه بیشتری درخواست شود.

عوامل اثر گذار بر تعرفه خدمات حسابداری عبارتند از:

کیفیت گزارشات درخواستی: هرچه کیفیت بالاتری از حسابدار ارسال شده توسط شرکت درخواست نمایید باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

نوع فعالیت: خدماتی که از شرکت های خدماتی طلب می کنید بر حسب تقسیمات نوع خدمات یا موضوع آنها بر هزینه کرد شما موثر است.

حجم کار: حجم فعالیت حسابدار بر حسب ساعت و فشار کاری تعرفه گذاری می شود.

سود شرکت: بر اساس معیار سود شرکت، حسابدار در سود به دست آمده مشارکت می کند. یعنی هرچه بتواند سودآوری بیشتر یا هزینه کمتری برای شرکت به ارمغان بیاورد درصد مشخصی از آن را کسب می نماید.

میزان تخصص: هرچه حسابدار اعزام شده از شرکت حسابداری، دارای تخصص، تحصیلات و سابقه بیشتری باشد بر افزایش تعرفه خدمات حسابداری اثر گذار است. لازم نیست برای انجام امور معمولی شرکت خود یک سرپرست حسابداری را استخدام نمایید.

نرخ حق الزحمه خدمات حسابداری

علی رغم توضیحات داده شده، نرخ حق الزحمه خدمات حسابداری به طور مشخص توسط جامعه حسابداران ایران تعیین گردیده است. این نرخ حق الزحمه بر حسب تخصص بر ساعت تعیین گردیده است.

مهمترین نکات انتخاب شرکت حسابداری

در بین تعداد بالای شرکت های حسابداری این که کدام یک از آنها را برای دریافت خدمات حسابداری مناسب ترند اهمیت بالایی در انتخاب دارد. توصیه می شود برای انتخاب دفتر خدمات حسابداری نکات زیر را در اولویت قرار دهید:

 • بررسی توانایی فنی و تخصصی شرکت یا موسسه حسابداری
 • بررسی توانایی شرکت در سایر بخش های مالی و مالیاتی
 • تعهدات شرکت حسابداری
 • تنظیم قرارداد دو طرفه
 • رعایت اصول و قواعد حرفه ای و اخلاقی در شرکت خدمات حسابداری
 • تعهد عدم افشای اطلاعات
 • هزینه و نرخ حق الزحمه خدمات حسابداری آن شرکت
 • داشتن سابقه خوب و حسن شهرت با بررسی کارهای قبلی آن
شرکت حسابداری و حسابرسی تراز محاسب ثنا
شرکت حسابداری و حسابرسی تراز محاسب ثنا

چرا برخی استفاده از خدمات شرکت‌های حسابداری را ترجیح می‌دهند؟

برخی از مدیران، استفاده از خدمات شرکت های حسابداری را نسبت به استخدام نیروی حسابدار ترجیح می دهند. این تصمیم دلایل مختلفی دارد:

 • با استفاده از شرکت های حسابداری، مدیران انجام بخش زیادی از امور مالی را به آنها واگذار می کنند و خود را از سختی ها و فشار این بخش می رهانند.
 • بسیاری مدیران به دلیل عدم تسلط و آموزش علم حسابداری نگران انجام آن توسط خود شرکت هستند.
 • سختی انتخاب و جذب نیروی انسانی به واسطه انتخاب یک شرکت یا موسسه خدمات حسابداری برطرف می گردد.
 • مدیران نیاز به یک مشاور برای تمام امور حسابداری دارند. دفاتر به مشاوره مالی در خدمات حسابداری می پردازند.
 • آنها با این کار تمام مسئولیت امور حسابداری را بر دوش شرکت یا موسسه حسابداری می گذارند.
 • کاهش هزینه های حسابداری می تواند دلیل دیگر این انتخاب برای موسسات کوچک باشد.

تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در چه چیزی است؟

تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در نوع ثبت هریک از لحاظ حقوقی می باشد.

یک شرکت حسابداری به اخذ مجوز خود از سازمان ثبت شرکت ها زیر نظر اداره ثبت اسناد و املاک می پردازد. قوانین شرکت ها از قوانین سازمان ثبت اسناد تبعیت کرده و دارای اساسنامه و ویژگی های خاص خود است.

اما موسسه خدمات مالی و حسابداری بدون قصد کسب سود و انجام فعالیت تجاری تاسیس می گردد. تفاوت موسسه حسابداری با شرکت حسابداری در فعالیت، اساسنامه، ساختار، مجوزها و ساختار انتفاعی می باشد.

تکنیک های مربوط به خدمات حسابداری در بخش ثبت چیست؟

با‌توجه به لزوم جلوگیری از خطا در ثبت حسابداری، صدور فاکتورها، ثبت سند و سایر موارد، توصیه می گردد این امور به صورت سیستمی انجام گردد. با استفاده از نرم افزار های خدمات حسابداری مناسب، خطا در حسابداری به حداقل می رسد. تعریف ارقام در نرم‌افزار، صورت گرفته و به صورت سیستماتیک در پایان دوره تمام گزارشات لازم ارائه می شود.

نرم‌افزار های خدمات حسابداری شما را در مدیریت بی نقص امور مالی و برطرف کردن تمام نیاز های حسابداری به صورت خودکار کمک می نمایند.

در نظر داشته باشید که خروجی بسیاری از نیاز های شما مانند لیست مالیات حقوق و دستمزد پرسنل توسط نرم‌افزار ارائه شده و مسئولیت آن نیز با شرکت ارائه دهنده نرم‌افزار خواهد بود.

ضرورت تحریر دفاتر قانونی در خدمات حسابداری به چه صورت است؟

دفاتر قانونی شامل دفتر رزونامه، دفتر کل، مشاغل و… بوده و هر کسب و کار مشمول مالیات لازم است که نسبت به تهیه و تکمیل آن اقدام نماید.

صاحبان کسب و کار باید در پایان سال مالی، تمام اطلاعات میزان درآمد و هزینه ها را در این دفاتر ثبت کرده و تحویل اداره مالیات دهند. اداره مالیات با بررسی آن، صحت اظهارنامه را مورد بازبینی قرار می دهد. با‌توجه به این موضوع ضرورت تحریر دفاتر قانونی و مطابقت آن با صورت های مالی حسابداری مشخص می گردد.

نتیجه گیری

خدمات حسابداری، تمام فعالیت های لازم در حوزه امور مالی است که یک شرکت برای حسابداری خود به آن نیاز خواهد داشت. برای سهولت در به دست آوردن صورت های مالی می توان از شرکتهای حسابداری استفاده کرد. این شرکت ها تمام خدمات حسابداری مالی، مالیاتی و مشاوره ای را ارائه می نمایند. همچنین یک حسابدار خوب نیز با تسلط بر امور حسابداری، به تنهایی توانایی ارائه خدمات مذکور را دارد.

در مقاله فوق به موارد مهمی چون خدمات حسابداری چیست؟ ، اهداف خدمات حسابداری، تفاوت خدمات حسابداری با خدمات حسابرسی، انواع خدمات حسابداری چیست؟ ، کارهای شرکت حسابداری، نرم‌افزار های خدمات حسابداری و مهمترین موارد آن اشاره کردیم. در صورتی که هرگونه سوالی در این زمینه داشتید از طریق پرسش ها در کامنت با تیم تراز محاسب ثنا همراه باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا